Blog trafiğini artırmak için 21 ipucu

Konumuz blog trafiğini artırmak. Ben de sen de diğer blogcular da “blog kuraklığı” yaşadı. Bu alışılmadık bir senaryo değil. Aslında, blog yazarlarının çoğu, blog yazmanın durgunluğunu ve okuyucu kıtlığını yaşıyor.

İyi yazılmış bir blog yazısı yayınladın ve başkalarının onu görmesini, okumasını, paylaşmasını ve yorum yapmasını bekledin ve umdun.

Yazılarını okuyup paylaşmak bir yana, hiç kimse bloguna dikkat bile etmiyor gibi görünüyor.

Diğerlerinden sıyrılmak için blogun tüm yönleriyle – tasarım, içerik, pazarlama vb. – gerçekten türünün tek örneği olmalı.

Bol ziyaretçi alan istisnai bir blog yapmak ciddi zaman, özveri ve para gerektirir.

New York Times’ta yayınlanan bir makaleye dayanarak söylüyorum, blogların kabaca %95’i başarısız oluyor. Blogunun gerçekten başarılı olmasını istiyorsan, bu düşmanca istatistiği yenmelisin.

Odaklanman gereken ilk şey, blog trafiğini artırmaktır. İşte bloguna gelen ziyaretçi trafiğini nasıl artıracağına dair denenmiş ve test edilmiş ipuçları ve fikirler.

Ama önce şu yazılarımı da okumak isteyebilirsin:

Blog Trafiğini Artırmak için 21 İpucu
Blog Trafiğini Artırmak için 21 İpucu

Blog trafiğini artırmak için ipuçları.

1. Yazı konusunu seçerken akıllı olun.

Hiç kimsenin veya yalnızca birkaç kişinin ilgilendiği bir şey yazarsan, içeriğin ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, blog trafiği oluşturmakta zorluk çekersin.

Blog trendlerini takip etmek önemli olmakla birlikte, içerik strateji ve markana uygun konuları seçmen de çok önemlidir. Doğru konularla ziyaretçilerin dikkatini çekmek, rekabette öne çıkmak için önemli bir adımdır.

2. Bir içerik türü seçin.

Uzun bir yazıyı sadece metin içerik olarak vermek, çoğu çevrimiçi okuyucu için büyük bir kabustur.

Bazı içerik türlerinin diğerlerinden daha fazla ilgi gördüğünü unutma. BuzzSumo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların en çok takdir ettiği iki içerik türü listeler ve infografiklerdir. İkisi arasında listeler çoğunluğun favorisi.

İnsanların listelenen içeriği okumayı sevdikleri de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bak, okuduğun bu yazı bile bir liste.

3. İçeriği birden çok kez paylaşın.

Blog yazılarını yaymak ve paylaşmak söz konusu olduğunda, bir kez yeterli değildir. Buradaki püf nokta, yeniden paylaşımı ve yeniden gönderimleri zamanında planlamaktır.

Örneğin, yeni yayınladığın yazını çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşabilirsin. Bir veya iki gün sonra, yazı hakkında tekrar tweet at, ancak farklı bir mesajla. Bir hafta sonra yazıyı tekrar Facebook’ta paylaş.

4. Arada bir konu dışı yazın.

Uzun süredir blog yazarlığı yapıyorsan ve bir durgunluğa düştüysen, okuyucularına yeni bir his yaşat. Haftada bir eğlenceli, konu dışı hikayeler yayınla. Perşembe yerine Salı günleri yaz.

Yeni bir şeyi karıştırmak işleri değiştirebilir ve okuyucuların dikkatini çekebilir. Ayrıca takipçilerinin ilgisini canlandırabilir ve onları yorum bırakma veya gönderilerinizi paylaşma konusunda daha aktif hale getirebilir.

5. E-posta listesi oluşturun.

Bir e-posta listesi, blog trafiğinin en önemli kaynaklarından biridir. Sadık abonelere bir e-posta bülteni göndermek, onları boş zamanları olduğunda blogunu kontrol etmeleri için dürtmek gibidir.

Bir e-posta listesi, blog trafik oluşturmak için hayati bir araçtır çünkü onunla ilgilenirsen büyümeye devam edecektir. Ayrıca, blog ziyaretçilerinin sayısının aksine, e-posta listeniz, istediğiniz zaman insanlara ulaşabileceğiniz güvenilir bir veri tabanıdır.

6. Benzersiz yazı başlıkları kullan.

Başlıklar önemlidir. İnternette arama yapan kişiler, makaleyi okuyup okumayacaklarını ölçmek için neredeyse her zaman başlığı okurlar. İlgi çekici başlıkların nasıl yazılacağına dair pek çok strateji vardır, ancak her zaman aklında bulundurman gereken iki önemli faktör vardır:

  • Başlığını okuyucuya verdiğin bir söz olarak kabul et. İçerik, bu vaadi yerine getirdiğin yerdir.
  • Başlık okuyucuya soru sorduğun yer, içerik ise cevap verdiğin alandır.

7. Eski yazılarını yeniden kullan.

Her şey bir döngüdür. Bir noktada, aylar veya yıllar önce yazdığın trend olan veya ilgi çekici bir yazın yeniden derleme ile trend olabilir.

Bu, eski içeriğine yeni bir yaşam süresi vermek için mükemmel bir fırsattır. Yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla trafik elde edeceksin.

Güncellenecek eski bir konuyu ararken şunları yaptığından emin ol:

  • Okuyucuların için gerçekten yararlı olan konu hakkında yeni bilgiler ekle.
  • Güncellenen içeriği desteklemek için yeni bağlantılar veya kaynaklar ekle.

Arşivlenmiş bir makaleyi güncelledikten sonra, aynı URL altında yeni bir gönderi olarak yayınlayabilirsin. Ancak, yeni bir URL kullanmak istiyorsan, okuyucuların içerik akışını doğru bir şekilde takip edebilmesi için eski URL’den bir 301 yönlendirmesi eklediğinden emin ol.

8. Tanıtım için sosyal medyadan tam olarak yararlan.

Pratik olarak, çevrimiçi olan herkesin bir tür sosyal medya hesabı vardır. Bu gerçeği en üst düzeye çıkar. Bugün, farklı sosyal medya platformlarında aktif kalmak, sadece okuyucularınla değil, aynı zamanda sektördeki blog yazarlarıyla ilişkileri geliştirmek için harika bir fırsat.

Gönderilerini tanıtmanın ve takipçilerinle etkileşim kurmanın yanı sıra, etkileyicilerin içeriğini de seçebilir ve içeriğine dikkat çekmeden bağlantılar ekleyebilirsin.

9. Misafir yazarlık yapın.

Blogunu büyütmenin ve ortaya çıkarmanın en hızlı yollarından biri, diğer insanların web sitesi için misafir blog yazarı olarak yazmaktır. Tanınmış ve popüler olan blogları hedeflediğinden emin ol.

Yazılarda boguna bir bağlantı ve okuyucuları kendi bloguna davet edebileceğin bir biyografi kısmı ekleyebilirsin.

Blog Trafiğini Artırmak için 21 İpucu
Blog Trafiğini Artırmak için 21 İpucu

10. Görsel içeriği olabildiğince sık kullan.

İnsanlar görsel varlıklardır. Bu sebeple görseller, yazınız için çok önemlidir. Görsel içerikler, sana normal metin tabanlı yazılardan daha fazla paylaşım ve ziyaretçi sağlayabilir. Görsel içeriğini diğerlerinden farklı kılmak için şunları yapabilirsin:

  • Benzersiz bir öne çıkan fotoğraf kullan.
  • Verileri ve sayıları vurgulamak için renkli ve ilgi çekici grafikler ve çizelgeler kullan.
  • Infografikler ekle.
  • Video ekle.
  • Tekrar tekrar kullanabileceğin kendi blogunla ilgili görsel oluştur.

Kendi görsellerini oluşturmak için Photoshop uzmanı olmana gerek yok. Görsel içerik oluşturmayı çok kolay hale getirebilecek birçok çekici uygulama var.

11. Podcast oluştur.

Podcast, uzmanlığını sergilemek için harika bir araçtır. Aynı zamanda bloguna daha fazla trafik çekmenin denenmiş ve test edilmiş bir yoludur.

Ancak podcast’lerle ilgili olan şey, hem yenilerini yapmada hem de asıl tanıtımda tutarlılıktır. Başladığında, kimsenin seni dinlemediğini hissetmek sorun değil (ki bu da doğru olabilir), ancak podcast’lerini tutarlı bir şekilde tanıtırsan kitlen büyüyecektir. Ve gelecek bölümlerinde daha fazla dinleyicin olacak.

Bir başka harika podcast ipucu, ideal olarak blogun için bir misafir davet etmektir. Takipçilerin ve misafirinin destekçileri birleştiğinde, blogun için iyi bir trafik oluşturabilirsin.

12. Trendleri takip et.

Her şeyin adeta bir rekabet olduğu çevrimiçi dünyada, çoğu durumda demir tavında dövülür. Genel olarak neyin sıcak ve yeni olduğunu öğren ve bunun hakkında yaz.

Trend konular hakkında söylenenleri tekrar etmekten kaçın. Bunun yerine, neden “o” şey olduğunu vurgula ve bununla ilgili bilgiler ekle.

Trendleri İzlemek için Önerilen 3 Araç:

13. Çekiliş düzenle.

Bu ipucu iş bloglarına yönelik olsa da, kişisel bloglar daha fazla trafik oluşturmak için bir yarışma düzenleyebilir.

Kitap ya da elektronik bir ürünü ücretsiz olarak verebilirsin. Blog okuyucuların, çekilişini farklı sosyal medya platformlarında paylaşırlarsa yarışma katılımcısı olabilir ve ödülü kazanabilirler.

14. “En İyi 10” listesi oluştur.

En iyi 10 listeleri asla eskimez. Yeni bir şey öğrenmenin büyüleyici ve eğlenceli bir yoludur. Ayrıca, hemen hemen her konuda ilk 10 listesi yapabilirsin. Diğerlerinden sıyrılmak için tekrar tekrar listelenen konulardan uzak dur.

Okuyucularını güldürmek veya onları düşündürmek için yaratıcı olabilirsin. Alışılmadık veya tartışmalı konuları tartışabilirsin. Popüler konuları ele alabilirsin. Sonuç olarak, konunuz hakkında araştırma yapmanız ve listedeki her öğeye olabildiğince fazla bilgi (veya mizah) eklemelisin.

15. Ziyaretçilerin beğenebileceği bir blog tasarla.

İçeriğin yanı sıra, kullanıcı deneyimi odaklanman gereken bir şeydir. Blogunun tasarımı çok önemlidir. Bazı çevrimiçi kullanıcılar, blogunu yalnızca tasarımına göre değerlendirecektir. Sıkıcı görünen veya karmaşık bir blogun varsa, çok sayıda ziyaretçiyi kaybedebilirsin.

Hangi temayı kullanırsan kullan, kullanıcı dostu, açık ve net olduğundan emin ol. Bu günlerde etkileyici bir blog tasarımı oluşturmak için tasarımcı olmana gerek yok. Benzersiz bir düzene sahip olmak istiyorsan, ücretli bir tema seç.

16. Blogundan anlamsız veya gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları kaldır.

Trafik oluşturma, blogun için yeni ziyaretçiler edinmekten daha fazlasıdır. Aynı zamanda zaten sahip olduğun trafiği de korumalısın. Bunu yapmak için, ziyaretçilerine yalnızca en iyisini verdiğinden emin olman gerekir.

Blogunu incele ve ihtiyacın olmayan veya ziyaretçilerin rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı bulduğu öğeler olup olmadığını kontrol et. Unutma, blogundaki her şeyin bir amacı olmalıdır. Hedefine ulaşmana yardımcı olmayan bir unsur bulursan, onu sil.

17. Dahili bağlantılar ekle.

İçeriğine dahili bağlantılar eklemek, okuyucularının blogunuzdaki en doğru içeriği bulmasını kolaylaştırır. Ayrıca, arama motorlarının içeriğini dizine eklemesine yardımcı olmanın akıllı bir yoludur.

Yine de aşırıya kaçmamayı öğrenmen önemlidir. Sırf SEO için dahili bağlantılar eklemek, okuyucuların için rahatsız edici olabileceğinden kötü bir harekettir. Yalnızca blog ziyaretçilerine yardımcı olabilecek alakalı bağlantılar ekle.

18. Başkalarının yazılarını paylaşmasını kolaylaştır.

Bu ipucu, metin tabanlı yazılardan daha fazla trafik aldıkları için özellikle görsel içerikle ilgilidir.

Resimlerini paylaşmayı kolaylaştırmak için kullanabileceğin birkaç araç var, ancak listedeki en kolay ve tartışmasız en iyisi SumoMe’nin Image Sharer uygulamasıdır.

19. Diğer bloglara yorum yap.

Etkili bir blogdan popüler bir gönderiye ‘doğru’ yorum yapmak, blogun için daha fazla trafik oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Alanındaki en iyi bloglara göz at ve bu bloglara düzenli olarak yorum yap.

Bu, blog sahibinin ve takipçilerinin seni fark etmesini sağlamanın akıllıca bir yoludur. Sadece bırakacağın yorumun konuyla alakalı olduğundan emin ol. Ayrıca, blogunu açıkça tanıtmaktan kaçın.

20. İnsanların dikkatini çekmek için önemli olayları kullan.

Başarılı blog yazarlarının özelliklerinden biri yaratıcılıktır. Her şeyi, hatta kendi bloguyla uzaktan yakından ilgili olmayan konuları bile, bloglarıyla bağlantı kurabilecekleri bir şeye dönüştürebilirler.

Bunu yapmanın yollarından biri, büyük olaylara (örn. seçim, Süper Kupa, moda şovları, vb.) girmek ve blguna uygun bir açı kullanarak bunlardan yararlanmaktır.

21. Blogunun açılış süresini iyileştir.

Hiç şüphe yok ki, bu yazının yüklenmesi için dakikalarca bekleseydin, şu anda bu son ipucunu okuyor olmazdın.

Blogunun yüklenme süresi önemlidir. Dönüşümlerdeki büyük düşüşlerin ana nedeninin sitenin yüklenme süresi olduğu yaygın bir bilgidir. Yavaşsa, potansiyel okuyucularına veda edebilirsin.

Yükleme süresi trafik oluşturabilir, ancak daha da önemlisi, mevcut ziyaretçilerini gelecekte bloguna geri dönmeleri için yeterince mutlu edebilir.

Sonuç

Artık blog trafiğini artırmak için denenmiş ve test edilmiş 21 ipucun var.

Bunların hepsini (bir kerede bile) deneyebilirken, bloguna uyan en iyi taktikleri de seçebilirsin.

En iyi çalışacak kombinasyonu bul ve şimdi başla!

Okumaya devam et: Başarılı blog yazısı yazmak için 9 adım!

“Blog trafiğini artırmak için 21 ipucu” üzerine bir yorum

Yorum yapın