Konumuz blog yazarlığı. Bir blog açtıktan sonra kaliteli ve okumaya değer bir blog yazarı olmak için 5 adımı listeledim.

Blog yazarı olmak için 5 adım!

Türkiye’de en çok tanınan usta blog yazarları için bile hala yazarlıklarının zirvesine ulaşmıştır diyemiyoruz. Çünkü her zaman öğrenecek yeni bir bilgi, keşfedilecek daha çok şey var.

Konumuz blog yazarlığı. Bir blog açtıktan sonra kaliteli ve okumaya değer bir blog yazarı olmak için 5 adımı listeledim.

Blog yazarlığında kariyer yapmak ve çıraklıktan ustalığa terfi etmek istiyorsun. Evet, bunun için belirli kurallar var. Bu kuralları uyguladıktan sonra sen de usta bir blog yazarı olabilirsin.

İddia ediyorum bu yazıyı okuduktan sonra yazılanları uygularsan blogculuk camiasında sadece bir yıl içinde hatta muhtemelen daha az sürede tanınmış bir blog yazarı olacaksın.

Hazır mısın? Let’s go!

Nasıl blog yazarı olunur?

Konumuz blog yazarlığı. Bir blog açtıktan sonra kaliteli ve okumaya değer bir blog yazarı olmak için 5 adımı listeledim.
Konumuz blog yazarlığı. Bir blog açtıktan sonra kaliteli ve okumaya değer bir blog yazarı olmak için 5 adımı listeledim.

Evet bir yıldan daha kısa sürede, üstelik şu beş maddeyi uygulayarak usta bir blog yazarı olabilirsin.

1- Çok okumalısınız.

Herhangi bir konuda olduğu gibi blog yazarlığında da tüm bilgi ve eğitimleri ezberden ziyade özümseyerek takip etmek yazarlık becerilerine hakim olmanı sağlar.

Blog yazarlığı çok farklı bir konu değil. Halihazırda birçok kaynağı okuyarak özümsemen yazma becerini geliştirecektir.

Evren Soyuçok, M. Serdar Kuzuloğlu gibi camiadaki ünlü yazarların blog yazılarını oku.

Bu yazarlar göreceli olarak bilinmeyen veya özenti yazarlardan kaçınmak için en iyisidir; en iyi blog yazarı olmak için bu alandaki en iyi isimlerden bir şeyler öğrenebilirsin.

Bahsi geçen yazarların her yazısını sakin bir ortamda tamamen odaklanarak oku. İçeriklere şöyle bir bakma ya da bölümleri atlama.

İçinde ne olduğunu bildiğini düşünerek hareket edersen okuduğun her yazının yüzde 80’ini unutacak ve büyük bir fark oluşturan önemli ayrıntıları kaçıracaksın.

Sonra yeniden ve yeniden tanınmış blog yazarlarının yazılarını oku ve her seferinde dikkatini çeken noktaları not al.

Bu notlar senin blog yazarlığı hedefinde işi özümsemene yardımcı olacaktır.

2- Çokça pratik yapmalısınız.

Öğrendiğin her bilgiyi ve tekniği sürekli olarak uygulaman ustalaşmanın anahtarıdır. Yıllar boyunca aynı harekette ustalaşmak isteyen olimpiyat sporcularını düşün.

Öğrendiğin her blog yazma tekniğini o olimpiyat sporcularının azmi ile tekrarlamalısın.

Aslında uygulama eksikliği yani düzensiz yazma harika bir blog yazarı olamamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Kendilerini geliştirmek için gayret etmeyenler aynı döngü içerisinde sıkışıp kalırlar.

Diğer blogları ya da kitapları okurken öğrendiğin teknikleri uygulamak için kendine zaman ayır. Bu zaman diliminde bol bol alıştırma yap.

Her zaman elinin altında bir not defteri veya klavyen olsun. Fark ettiğin bir tekniği yahut bilgiyi hemen not al ve bir örneğini yazmaya çalış. Tekniği kaptığını düşündüğünde bir sonraki için hazır ol.

Tüm bu alıştırmalar sonrasında üzerinde uzmanlaştığın iki tekniği kullanarak bir yazı örneği hazırla. Hazırladığın yazıya öğrendiğin üçüncü tekniği de ekle ve bu şekilde alıştırmalara devam et.

Bütün bu uygulamaları belirli bir takvime bağlayarak düzenli hale getir. Egzersizlerin seni nasıl geliştirdiğini kendin göreceksin.

3- Birebir eğitim almaya çalışın.

İnsanın kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışması kesinlikle harikadır. Ancak uzun soluklu bir yolculuğun sadece bir bölümüdür. Daha ileri gitmek için bir blog yazarlığı uzmanıyla çalışmayı düşünmelisin.

Eğitim almayı tercih edeceğin kişi önceden senin bulunduğun yerdeydi. Bu kişi blog yazarlığı becerilerini nasıl ileri seviyeye taşıyacağını gösterebilir. Yeterince iyi yaptığını düşündüğün konularda veya çalışman gereken yerlerde sana doğrudan bilgi verebilir ve eksiklerini anlatabilir.

Yazarlık konusunda senden daha iyi birinin sana yardımcı olması ve eksikliklerini bildirmesi kilit öneme sahiptir.

Hangi alanlarda çalışman gerektiğini, bunu yaparken becerilerini iyileştirmen için tam olarak neler yapacağını söyleyecek ve anlayamadığın durumlarda örneklerle sana anlatarak öğretecek..

Yüzyüze bir ortamda sana kişisel olarak rehberlik edecek usta bir blog yazarı bulamıyorsan, takip ettiğin yazarlarla iletişime geçerek uzaktan eğitim alabilirsin. Mesela Ayhan Karaman hem yüzyüze hem de çevrimiçi eğitimler vermektedir.

Bu hiç eğitim almamaktan daha iyidir.

4- Yazamama psikolojisini atlatın.

Usta bir blog yazarı olmanın önündeki en büyük engel, becerisizliğin, eğitim eksikliğin veya iyi içerik üretememen değildir. En büyük engel ruh halin yani psikolojindir.

Usta bir yazar olmak isteyenlerin önünü kapatan en büyük engeller, insanın doğası gereği her zaman psikolojiktir. Kabiliyetli olmamak nadiren sorun oluşturur.

Özellikle ne yazacağı bilememek, boş sayfa sendromu, bitmeyen düzenlemeler ve kalite baskısı yazarlıkta ustalaşmayı engelleyen psikolojik sorunlardır.

Dur! Sana iyi bir haberim var. Tüm bu olumsuzluklar senin zihninde yani kontrolünde.

Yazamama sorununu aşacak bir dünya çözüm yolu vardır. Böylece seviyeni ilerletebilirsin.

Kulağa çılgınca gelebilir ama iyi bir terapistin ya da blog uzmanının tavsiyelerini asla küçümsemeyin. Bu kişiler kısa zamanda stresine ve yazamama korkuna çözümler sunabilir.

Kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklara çevirme, gevşeme teknikleri ve korkuların konuşulması psikolojini düzeltmeye yardımcı olacaktır.

5- İlgi alanlarınızı genişletin.

Tamam. Blogları okudun, yüzyüze eğitim aldın, deli gibi pratik yaptın ve yazma işini çözdün. İyi gidiyorsun ve blog yazarlığı becerilerin hakkında harika hissediyorsun!

Satış ve pazarlama, hikaye anlatımı, tüketici psikolojisi ve eleştirel düşünme gibi tamamlayıcı alanlarda blog yazarlığı bilgilerini genişletmenin ve zenginleştirmenin şimdi tam vakti.

Blog yazarlığı bilgilerine bunların her birinden birer tane ekle ve kısa sürede blog yazarlığı kariyerinde yeni zirvelere ulaştığını gör.

Bitirirken;

Blog yazarı olmak için önemli 5 adımı konuştuk. Tüm bu konuşmalardan sonra cesaretini topla ve şu gerçeği kabullen:

Blog yazarlığının her alanında ustalaşmak zorunda değilsin. Ancak öğrendiğin tüm bu bilgi ve teknikleri harmanlayarak iyi bir blog yazarı olabilirsin. Üstelik bunu bir yıldan daha kısa bir sürede yapabilirsin.

8 comments

  1. Ziyaretin için teşekkür ederim İrem.

   Yazımın gazetede yayınlanması ise ayrı bir sevinç oldu benim için. Merakla bekliyorum.

 1. İrem bahsedince gelip okumak istedim. Gerçekten de çok doğru tespitler. Emeğine yüreğine sağlık 🧿🤚

  1. Hem sevgili İrem’e hem sana teşekkür ederim Yıldız.

   Yazılarımın okunmaya değer görülmesi ve beğenilmesi beni mutlu ediyor ve yeni şeyler yazmaya teşvik ediyor.

  1. Evet, motivasyon önemli. Blog yazarının, ziyaretçileriyle etkileşim kurabilmesi de en iyi motivasyon kaynağı.

   Güzel temennilerin için teşekkür ederim. Selamlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanıyor.