Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog

Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog

Bu blogu ilk açtığımda kişisel blog kategorisini blog nişim olarak belirlemiştim. Ancak bugün bir değişiklik yapıyorum.

CZBN, bundan sonra minimalizm felsefesini benimsemiş minimalist bir blog olarak yoluna devam edecek.

O zaman ilk sorumuz şu: Minimalizm nedir?

Minimalizm nedir?

Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog
Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog

Minimalizm olayı nedir?

Oldukça basit: Minimalist olmak için 100’den az şeyle yaşamalısınız, bir arabaya, eve veya televizyona sahip olamazsınız, bir kariyeriniz olamaz, telaffuz edilmesi zor egzotik yerlerde yaşamalısınız, çocuk sahibi olamazsınız ve ayrıcalıklı bir geçmişe sahip genç bir erkek olmalısınız.

Tamam, şaka yapıyorum. Ancak minimalizmi bir tür heves olarak görmezden gelen insanlar genellikle neden “asla minimalist olamayacakları” konusunda yukarıdaki “kısıtlamalardan” bahseder.

Minimalizm bunlardan hiçbiriyle ilgili değildir, ancak bunları başarmanıza yardımcı olabilir.

Daha az maddi varlıkla yaşamayı, bir arabaya veya televizyona sahip olmamayı ya da dünyanın her yerine seyahat etmeyi arzuluyorsanız, minimalizm size yardımcı olabilir.

Ama konu bu değil.

Minimalizm, özgürlüğü bulmanızda size yardımcı olabilecek bir araçtır. Örneğin, yaşamlarımızı etrafında inşa ettiğimiz tüketim kültürünün tuzaklarından kurtulma özgürlüğü. Gerçek özgürlük gibi..

Bu, maddi eşyalara sahip olmanın doğasında yanlış olan bir şey olduğu anlamına gelmez. Bugünün sorunu, eşyalarımıza verdiğimiz anlam gibi görünüyor.

Eşyalarımıza çok fazla anlam verme eğilimindeyiz, genellikle sağlığımızdan, ilişkilerimizden, tutkularımızdan, kişisel gelişimimizden ve kendimizin ötesinde katkıda bulunma arzumuzdan vazgeçiyoruz.

Bir araba veya ev sahibi olmak ister misin? Harika, al!

Bir aile yetiştirmek ve kariyer yapmak mı istiyorsunuz?

Bunlar sizin için önemliyse, bu harika. Minimalizm basitçe bu kararları daha bilinçli, daha bilinçli almanıza izin verir.

Peki bu insanlar birbirlerinden çok farklı olmasına rağmen yine de minimalist olabilirler mi?

Bu bizi orijinal sorumuza geri getiriyor: Minimalizm nedir?

Tek bir cümleyle özetlemek zorunda olsaydık şöyle tarif ederdim:

Minimalizm, önemli olana odaklanmak lehine hayatın fazlalığından kurtulmak için bir araçtır, böylece mutluluk, tatmin ve özgürlük bulabilirsin.

Minimalizm bize yardımcı olur:

  • Hoşnutsuzluğumuzu ortadan kaldırmada
  • Zamanımızı geri kazanmada
  • Anı yaşamada
  • Tutkularımızın peşinden gitmede
  • Gerçek özgürlüğü tatmada
  • Daha fazla üretme ve daha az tüketmede
  • Sağlığımıza odaklanmada
  • Kendimizi aşırı şeylerden kurtarmada
  • Hayatımızdaki amacı keşfetmede

Minimalizmi hayatlarımıza dahil ederek, nihayet kalıcı mutluluğu bulmayı başarabiliriz ve hepimizin aradığı da bu değil mi?

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Minimalistler mutluluğu nesnelerle değil, hayatın kendisiyle ararlar.

Böylece, ne gerekli olduğunu ve ne de gereksiz olduğunu belirlemek kolaylaşır.

Yazılarım aracılığıyla, katı bir koda veya keyfi bir kurallar dizisine bağlı kalmadan minimalist yaşam tarzına nasıl ulaşılacağına dair fikirler sunmayı amaçlıyorum.

Yine de bir uyarı: İlk adımları atmak kolay değildir, ancak minimalizme doğru yolculuğunuz, daha da ilerledikçe çok daha kolay ve daha fazla sevimli hale gelir.

Minimalizm, insanların hayatlarına neyin değer kattığını sorgulamalarına yardımcı olan bir yaşam tarzıdır. Karmaşayı yaşamın yolundan temizleyerek, hayatın en önemli yönlerine yer açabiliriz: sağlık, ilişkiler, tutku, büyüme.

Minimalizmin pek çok çeşidi vardır. 20 yaşındaki bekar bir erkeğin minimalist yaşam tarzı, 45 yaşındaki bir annenin minimalist yaşam tarzından farklı görünüyor.

Herkes minimalizmi farklı şekilde kucaklasa da, her yol aynı yere çıkıyor: daha anlamlı bir hayat yaşamak için daha fazla zaman, daha fazla para ve daha fazla özgürlük içeren bir hayat.

Başlamak, kendinize bir soru sormak kadar basittir:

Daha az maddi eşyaya sahip olarak, hayatınızı nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

Minimalizm nedir? Soru Cevap

Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog
Minimalizm nedir? CZBN Minimalist Blog

Minimalist yaşama yeni olanlar için minimalizm ve minimalist hayatı yaşamak hakkında sıkça sorulan bazı sorular.

1- Neden Minimalist olmalıyız?

Çevremizdeki dünyanın aşırılıklarından kaçmanın bir yolu, tüketim aşırılıkları, maddi mülkler, dağınıklık, yapacak çok şey, çok fazla borç, çok fazla dikkat dağınıklığı. Ama çok az anlam.

Minimalizm, gerçekten önemli olana, hayatımıza anlam veren, bize neşe ve değer veren şeylere odaklanmak için gerekli olmayandan kaçınmanın bir yoludur.

2- Hayatımızda hiçbir şey olmadan minimalizm sıkıcı değil mi?

Bu, minimalizmle ilgili bir yanılgıdır. Minimalizm, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak, sevdiklerinizle vakit geçirebilmemiz için gerekli ortamı sağlar.

Gürültüyü uzaklaştıralım ki iç huzura, maneviyata, düşüncemize konsantre olalım. Sonuç olarak, daha fazla mutluluk, huzur ve neşe var çünkü bu şeylere yer açıyoruz.

3- Minimalist yaşam nedir?

Basitçe kullanmadığımız veya ihtiyaç duymadığımız şeylerden kurtulmak, düzenli, basit bir ortam ve basit bir yaşam sürmektir.

Maddi şeylere takıntı ya da her şeyi yapma ve çok şey yapma saplantısı olmadan yaşamaktır. Basit eşyalara, basit bir gardıropa sahip hafif bir yaşam.

4- Minimalizmin faydaları nelerdir?

Çok var. Daha az stres. Daha az borç. Daha az temizlik ve bakım. Daha zevkli. Sevdikleriniz için, huzur için, size neşe veren şeyleri yapmak için daha fazla alan var.

Sağlıklı olmak için daha çok zaman var. Organize etmek daha kolay. Bunlar sadece başlangıç.

5- Minimalist olmak için hangi kurallara uymam gerekiyor?

Belirlenmiş kurallar yok. Asgari düzeyde yaşamak için önerdiğim şey, genel olarak çok fazla gereksiz mülk, dikkat dağıtıcı şey veya israf olmadan basitçe yaşamak.

Tutumlu, borçsuz, sürdürülebilir ve doğal yaşam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanıyor.