WordPress ve blog yazma hakkında 15 enteresan bilgi

Bloglama veya blog yazma. Bir zamanlar sadece düşünceleri yazmak ve kişisel görüşleri dünyayla paylaşmak için bir araç olan şey, şimdi milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldi ve internette içeriğin oluşturulma şeklini tamamen değiştirdi.

Ayrıca, bloglama kavramı olmasaydı WordPress de olmazdı.

Birkaç satır kod devrim yarattı ve WordPress, internetin çehresini değiştirdi. Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından 2003 yılında kodlanan sistem yaklaşık yirmi yıl önceki başlangıcından bu yana çok yol kat etti.

Gelin hep beraber bloglama ve WordPress üzerine daha önce duymadığınız enteresan bilgilere geçelim.

WordPress ve blog yazma hakkında 15 enteresan bilgi

WordPress ve Bloglama hakkında enteresan bilgiler

WordPress kullanıcıları her ay 70 milyon yeni gönderi ve 77 milyon yeni yorum üretiyor.

İnternette içerik oluşturmaya gelince, WordPress kullanıcıları ve onların bloglarından başka bir yere bakmayın. WordPress yalnızca bugün dünyanın bir numaralı içerik yönetim sistemidir.

WordPress, herkesin birkaç dakika içinde blog yazmasını son derece kolay hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda içerik oluşturma sürecini de çok daha hızlı ve teknik olmayan hale getirir.

WordPress altyapısını kullanan sitelerden her ay 70 milyondan fazla yeni gönderi yayınlanmaktadır. Bu tür içeriklerin bir sonucu olarak, bu sitelere de 70+ milyonun üzerinde yorum eklenmektedir.

Evet arkadaşlar, WordPress kesinlikle internet dünyasını döndürüyor!

Siz bunu okurken yaklaşık 350 yeni blog yazısı yayınlandı.

WordPress kullanan bog yazarları ve blog siteleri sadece internet dünyasını döndürmekle kalmıyor, bunu süper ışık hızında yapıyorlar!

Bir milyardan fazla aktif web sitesi ve bloglar internet üzerinden bugün, hayal edebileceğinden çok daha fazla içerik yayınlıyor. Aslında, sen bu makalenin sadece ilk birkaç cümlesini okurken muhtemelen 350’den fazla yeni blog yazısı yayına girmiştir.

2020’nin başında, çoğu blog makalesi 1.231 ila 1.351 kelime arasında değişiyordu.

WordPress’in blog yazma sürecini bu kadar basit hale getirmesiyle, internetin nasıl ve neden her zamankinden daha fazla makale ve blog yazısıyla dolup taştığını görmek şaşırtıcı değil.

Bloglar yalnızca içerik yayınlamak ve daha fazla trafik almak değil, aynı zamanda arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak istiyorlar.

Yalnızca sağlam bir içerik tanıtımına ve bağlantı kurma stratejisine sahip olmanız gerekmeyecek, aynı zamanda makalelerinizin her birinde 1.200’den fazla kelime olduğundan emin olmalısınız.

Daha da üst sıralarda yer alma şansınızı artırmak mı istiyorsunuz? 2.000’den fazla kelime içeren bir mega kaynak gönderisi yapmayı deneyin!

Her ay 21,1 milyardan fazla WordPress makalesi okunuyor.

Çok fazla içerik, çok az zaman.

Durum böyleyken bile, WordPress platformunda çalışan sitelerden her ay 21 milyardan fazla makale okunuyor.

İşin komik yanı, içeriği okuyan insanların çoğunun WordPress’in ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok ve hepsi sihirli sürecin bir parçası, bu yüzden bu kadar iyi çalışıyor!

İnternet kullanıcılarının %80’i düzenli olarak blog yazılarını okuyor.

Her ay 20 milyardan fazla makalenin ve blog yazısının çevrimiçi olarak okunması sadece küçük seçilmiş bir grup tarafından yapılmıyor.

Aslında, tüm web kullanıcılarının %80’i düzenli olarak blog okuyor.

Bunun nedeni, WordPress’in bugün dünyanın en popüler sitelerinden bazılarına altyapı sağlaması ve WordPress makalelerinin arama sonuçlarında çok iyi sıralanması olabilir.

Tüketicilerin %70’i bir blogun bir siteye güvenilirlik kattığını söylüyor.

Bloglardan bahsetmişken.. İnsanlar blogları sever ve bir markaya güvenilirlik de kattığına inanırlar.

Halihazırda çevrimiçi bir işletmen veya markan varsa ve bir blogun yoksa, o zaman çok şey kaçırıyorsun demektir.

Hepsiburada, N11, Apple gibi markalarının hepsinin blogları var.

WordPress ve blog yazma hakkında 15 enteresan bilgi

Tüketicilerin %33’ü blogları bir sitenin güvenilirliğinde 1 numaralı faktör olarak değerlendiriyor.

Satın alacağınız bir ürünün bulunduğu site veya markanın güvenilirliğini hangi unsurlarla belirliyorsun? Site tasarımı mı, marka adı mı yoksa fiyatlandırma ve hizmet kalitesi mi?

Şaşırtıcı bir şekilde, tüketicilerin %33’ü güvenilir olarak nitelendirmek için bir sitede bir blog görmek istediklerini söylüyor.

Pazarlamacıların %65’i 2020’de blog oluşturma hızlarını artırmayı planlıyor.

WordPress bloglar, içerik editörleri, SEO uzmanları ve ajanslar ve tabii ki çevrimiçi pazarlamacılar için bir rüyanın gerçekleşmesidir.

Birçok marka uzmanı ve pazarlamacı, kendilerine ait bir siteye sahip olma veya bu sitelerde içerik veya reklam yerleşimlerinin listelenmesi için gerekli bağlantıları yapma konusunda hala trendin gerisinde kalıyor.

Bu nedenle, pazarlamacıların %65’i 2020 ve sonrasında blog çalışmalarına daha fazla odaklanmak istediklerini söylüyor.

Blog trafiğinin %53’ü organik, yalnızca %15’i ücretli reklamlardan geliyor.

Sitene ve blog yazılarına trafik çekmek harikadır – özellikle ücretsiz olduğunda!

Ancak, mevcut her bir anahtar kelime için Google’da yalnızca birkaç ücretsiz organik liste bulunduğundan, bu çok zor ve çok rekabetçidir.

Durum böyleyken bile, blogcular içerik oluşturmada ve sıralamada yer almak için SEO ayarlarında gerçekten iyi konumdadır.

Sonuç olarak, WordPress sitelerine gelen tüm trafiğin kabaca %53’ü organik aramadan ve yalnızca yaklaşık %15’i ücretli reklamlardan geliyor.

İnternetteki tüm web sitelerinin %25’inden fazlasının artık bir blogu var.

Temel HTML web siteleri çok geride kaldı. Statik, sıkıcı, hantal ve kullanıcı veya SEO dostu değillerdi.

WordPress, tamamen etkileşimli ve monil uyumlu bir siteye sahip olma sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bloglu bir siteye sahip olma sürecini de kolaylaştırır.

Bu nedenle ve daha fazlası, internetteki sitelerin %25’inden fazlasının artık bir blogu var.

Blog yazan pazarlamacıların para kazanma olasılığı %1300 daha fazladır.

Bloglar artık sadece internette kendilerine ait küçük bir yere sahip olmak isteyen kişiler tarafından yönetilmiyor.

Bu nedenle, kazanç sağlamak isteyen işletmeler, markalar, uzmanlar ve profesyonellerin daha fazla blog yazısı yazdığını görüyoruz.

Pazarlamacılar da işin içinde ve blog yazmaya odaklananların, yapmayanlara kıyasla % 1300’den fazla yatırım getirisi elde etmesi muhtemel.

Her 5 blogdan yalnızca 1’i 750 kelimenin üzerinde içerik oluşturuyor.

SEO’nun bloglamaya olan etkisi düşünüldüğünde, birçok blog yazarı ve pazarlamacı içeriklerindeki kelime sayısına dikkat etmiyor. Bu oran 5/1’dir.

İşletmelerin %80’i hala 750 kelimeden daha kısa gönderiler yayınlıyor.

Daha uzun blog gönderileri %900 daha fazla potansiyel ziyaretçi çeker.

Yine, içerik oluşturmanın önemine, yazmaya zaman ayırmaya ve onu değerli kılmak için çalışmaya geri dönersek uzun içerikler yazmak, tüm metriklerde daha iyi performans gösterir.

Bu, SEO için de çok önemlidir ve organik sıralamalarda yüksek yerler elde eder.

700 kelimeden daha kısa blog gönderileri çok iyi sıralanmıyor. 1.200’den fazla kelimeden oluşan uzun blog gönderileri, genellikle %900 daha fazla potansiyel ziyaretçi veya müşteri sağlar.

Blogları olan sitelerin dizine eklenmiş sayfa sayısı %434 oranında daha fazladır.

Siteni Google’da dizine eklemek kolaydır, ancak bu, sitenin iyi sıralanacağı anlamına gelmez.

Dizine ekleme ve daha yüksek sıralama şansını artırmak için her site WordPress kullanmalı ve blog yayınına sahip olmalıdır.

Sektör raporları, blogları olan sitelerin, blogları olmayan sitelere göre daha üst sıralarda yer alma ve dizine eklenme şansının %434 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Resimli blog gönderileri %94 daha fazla ziyaretçi alıyor.

Dünyanın en iyi içeriği yalnızca metin tabanlı değildir, aynı zamanda görsel olarak da çekicidir.

Sadece sosyal medyaya bir göz atın ve insanların neler paylaştığını ve yorum yaptığını görün. Hiç kimse 1.200 kelimelik makaleleri görselsiz okumak istemez.

Google ve dünyanın her yerindeki kitleler aynı şekilde hissediyor.

Resimli blog gönderileri yalnızca daha iyi etkileşim sağlamak ve daha kolay okunmakla kalmaz, aynı zamanda %94 daha fazla ziyaretçi alır.

Sonuç

WordPress ve bloglamadaki en son istatistikleri ve trendleri okumak ne kadar eğlenceli geldiyse sen de yorum yaparak düşüncelerini benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsin.

Yorum yapın

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanıyor.