Hakkımda sayfası nasıl yazılır? (Örneklerle 2023)

Bir blog veya web sitesinin Hakkımda sayfası, okuyucularınıza karşı kişisel bir bağ niteliğindedir. Profil sayfanız deyim yerindeyse meraklı ziyaretçilerinizin blogun arkasındaki kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için uğradıkları merkez sahnenin hemen solundaki alandır.

Hakkımda sayfanız blog yazma stratejinizin çok önemli bir parçasıdır.

Bir blog açmanın her aşaması için ayrı bir çaba harcamanız gerekir. Yani bir blogun her bölümü ayrı ayrı ele alınmalıdır. Bununla birlikte, blogunuzda yer alacak olan Hakkımda sayfanız, üreteceğiniz içerikleriniz kadar dikkat çekmelidir.

Hakkımda sayfası nedir?

Her şeyden önce, bu alan blogunuzun  giriş kısmıdır.

Hakkımda sayfası, ziyaretçilerin genellikle baktığı ilk sayfa değildir. Ancak genellikle sitenizin ne kadar özgün olduğunu, blogun arkasındaki kişinin veya kişilerin kim olduğunu ve elbette yazdıklarınızla ilgili hangi niteliklere veya deneyime sahip olduğunuzu öğrenmek için bakacakları sayfadır.

Hakkımda sayfası İçerik pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır.

Bir blog yazısını okuyup beğendiğimde neredeyse her zaman Hakkımda sayfasına geçerim. Niye? Çünkü içerik ilginç, iyi yazılmış, faydalı veya mizahi ise bunun arkasında kimin olduğunu görmek istiyorum. Bu sadece biz insanların sahip olduğu doğal bir merak. Ve tam olarak samimi hissedemediğim bir blogdaysam, sayfanın arkasındaki insanları neyin harekete geçirdiğini bularak marka veya içerikle daha fazla bağlantı kurabilecek miyim diye hakkımda sayfasına bakarım.

Hakkımda sayfaları bana içgüdülerimin doğru mu yanlış mı olduğunu söyleyecektir. Ve hakkımda sayfasından yola çıkarak, o belirli siteye herhangi bir nedenle güvenip güvenmeyeceğime karar verebilirim.

Ara Okuma: Başarılı blog yazısı yazmak için 9 adım!

Hedef kitlenize hem hizmet hem de değer açısından sunduğunuz şeyin bir açıklamasıdır.

İnsanlar destekledikleri marka veya kişinin sahip oldukları değerlere sahip olduğunu bilmek isterler. Bu sayede yeni başlayanları veya memnun olduğumuz küçük işletmeleri destekler ve tüketiciler olarak bir topluluk oluştururuz.

İşte hakkımda sayfanız da doğru yazılırsa, sadık ziyaretçileriniz ve aboneleriniz olma potansiyeline sahip sağlam bir giriş ağı oluşturursunuz.

Hakkımda sayfası – Harekete Geçirici Mesaj (CTA).

İnsanları posta listenize abone olmaya veya yazdıklarınızı okumaya ikna etmek için elde ettiğiniz her fırsat değerlendirilmelidir.

Hakkımda sayfanız yalnızca ne yapmak istediğinizi tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda ziyaretçilerinize faydalı ve pratik araçlar ve bilgiler vererek insanları abone olmaya veya okumaya teşvik ederek, blogunuzun tüm yönlerini ortaya koymak için ideal bir yerdir.

Aynı zamanda bir yol haritasıdır.

Bu sayfa aynı zamanda insanlara sizi web’de nerede bulacaklarını da söylemelidir. Hem de dünya çapında! Kişisel blogunuzda veya sitenizde neler bulabilecekleri, sizi başka nerede takip edebilecekleri ve içeriğinizi nasıl paylaşabilecekleri konusunda bir rehber olmalıdır.

Ara Okuma: İlk Blog Yazısı Nasıl Olmalı?

Hakkımda sayfası nasıl yazılır (Örneklerle 2022)

Tüm doğru noktalara hitap eden hakkımda sayfası nasıl hazırlanır?

Kime hitap ettiğinizi belirtin.

Blog yazarlarına mı hitap ediyorsunuz? Hakkımda sayfanız, kendinizle ilgili olduğu kadar hedef kitlenizle de ilgili olmalıdır. Ne çıkarları var? Hangi sorunları çözebilirsiniz?

Bu nedenle, kulağa hoş geldiğinin aksine, hakkımda sayfanız sizinle ilgili olmaktan çok, kitleniz için neler yapabileceğinizle ilgilidir.

Bu sayfayı  değerli bir varlık yapın.

Hakkımda sayfaları yapıcı olduğu kadar zararlı da olabilir. Sayfanın dil bilgisi ve imla açısından %100 doğru olmasını istiyorsunuz, ancak aynı zamanda anlattıklarınızın samimi ve akışkan olmasını istiyorsunuz. Aşağıdaki “İpuçları ve Yönergeler”, Hakkımda sayfasında olması gereken tüm ilgili noktaları açıklıyor.

Bir kalem ve not defteri alın. Hadi başlayalım!

Takip edilmesi gereken önemli “Hakkımda” yönergeleri

1. Hakkımda sayfasının 4 önemli öğesi.

Hakkımda sayfasında şunlar olmalıdır:

 • Mizah: Yazı tonunuz mizahi olursa, insanlar hemen bir bağ kurarlar. Ama komik olmaya veya fıkra anlatmaya çalışmayın. Arada kocaman bir fark var.
 • Alçakgönüllülük: Özgeçmişinizi, kendinizi satmaya çalışıyormuşsunuz gibi görünmeden insanlara niteliklerinizi ve deneyiminizi göstermek arasında bir denge kurmak isteyen bir tarzda sunmak önemlidir.
 • Dürüstlük: Hakkımda sayfanızı okuyan kişiler, iş yerinizde olmadığınızda kim olduğunuzu bilmek ister. İnsanlara tutkularınız, karşılaştığınız zorluklar, bu noktaya nasıl geldiğiniz ve insanların blogunuzdan veya işinizden ne elde etmelerini istediğiniz hakkında bilgi verin.
 • Yararlı çözümler: Eğiten, bilgilendiren, inceleyen veya eğlendiren içerik mi sağlamak istiyorsunuz? Çoğu zaman makaleler hoş bir okuma tadı bıraksa da yarar sağlamayan bir içerik okuyucunun siteyi terk etmesine ve bir daha uğramamasına sebep olur. Bir soruyu yanıtladığınızda, bir sorunu çözdüğünüzde hayatı kolaylaştıracak bir ürünü incelediğinizde her şey daha güzel olacaktır.

Öne çıkan bir hakkında sayfası için 8 noktalı kontrol listesi

1. Birinci veya üçüncü kişiyi kullanmak isteyip istemediğinize karar verin.

Biyografinizi kendi ağzımızdan mı yoksa üçüncü bir şahsın ağzından mı yazmak istediğinize baştan karar verin. Sayfasının tamamı için bu kurala bağlı kalın.

2. Kısa tutun.

Biyografinizi kısa ve samimi tutun. Tüm hayat hikayenizi anlatmayın veya yolculuğunuzun her adımını dahil etmeye çalışmayın. (Bunları içerikleriniz için saklayın.)

3. Özgün olun.

Tonunuzu otantik tutun. Bu, taslağınızı yüksek sesle okuduğunuzda, konuşuyormuş gibi ses çıkarması gerektiği anlamına gelir. Kulağa doğal gelmeli, basit veya banal değil.

4. Bir resim ekleyin.

Kendi fotoğrafınızı ekleyin. Blogunuzun başka bir yerinde profesyonel bir fotoğrafınız varsa hakkımda sayfasındaki fotoğrafınızın sizi farklı bir senaryoda göstermesini sağlayın.

5. Düzenli olarak güncelleyin.

Güncel tutmak için düzenli olarak hakkında sayfanıza uğrayın. Yeni kursları tamamladıysanız veya başka başarılar elde ettiyseniz biyografinize ekleyin.

6. Bağlantıları dahil edin.

Bir blog açtığınızda ziyaretçileriniz için tamamladığınız projeleri gösterebilecek tüm bağlantıları ekleyin. Bir veya iki mutlu ziyaretçinin referanslarını ekleyin. Alternatif olarak, uzun bir referans listeniz varsa, onlara ayrı bir sayfa ayırabilirsiniz.

7. Tüm bilgileri düzenleyin.

Hakkımda” sayfanızda en az 3 bölüm olmalıdır:

 • Bu bölüm biyografiniz içindir. Burası ilgi alanlarınızı, niteliklerinizi ve önceki deneyimlerinizi tanıtan kısa bir parçadır. Ama özetlenmiş bir versiyon olmalı. Resminizi bu bölüme eklemek genellikle iyidir.
 • Bir sonraki bölüm sizin arka planınız olabilir . Burada daha fazla ayrıntı ve bazı mizahi anekdotlar ekleyebilirsiniz (ancak kısa tutun ve şakalardan kaçının). Arka plan genellikle bu mevcut iş veya blogda nasıl olduğunuza kadar uzanır.
 • Son bölüm, sizinle nasıl iletişim kuracağınız ve web’de nerede bulunabileceğiniz olacaktır.

8. İki kez kontrol edin.

En önemlisi: Çalışmanızı, yazımınızı ve dil bilginizi kontrol edin. Sonra tekrar kontrol edin. Ve yeniden. İnsanları uzaklaştıran bir şey varsa o da hakkımda sayfanızdaki bir hatadır. Bunun göstergesi de ayrıntılara dikkat etmemenizdir. Ayrıca, blogun arkasındaki yüz olup olmadığınızdan insanları şüpheye düşebilir.

Ara Okuma: Kişisel bloglar ve Blog yazarlığı

Hakkımda sayfası: 5N 1K

Çoğunuz “ne, neden, ne zaman, nasıl, nerede ve kim” formülüne aşinasınızdır. Bunu sayfanıza uygulamak, kullanıcılarınızın ihtiyaç duyacağı tüm ilgili bilgileri eklediğinizden emin olmanın harika bir yoludur.

Tüm bu soruların hakkımda sayfasında cevaplandığından emin olarak, ziyaretçilerinize sitenizde bir ön tur atmış olursunuz. Bu onlara zaman kazandırır çünkü bilmek istedikleri her şey bu sayfada özetlenmiş biçimde bulunmalıdır.

Bu soruları gözden geçirin ve kendinizinkini derleyin. Cevaplarınızı not edin. Tüm bu bilgilere sahip olduğunuzda, kısaltabilir, kişiselleştirebilir ve resimler ekleyebilirsiniz.

“Ne”

 • Adın ne?
 • Me ile meşgulsün?
 • Ya da düşüncelerin nedir?
 • Ziyaretçilerine ne vermek istiyorsun?
 • Ne tür deneyimlerin var?

“Neden”

 • Okuyucularınıza sahip oldukları sorunlarda neden yardımcı olmak istiyorsun?
 • Rakiplerin yerine neden seni seçsinler?
 • Neden bu niş içinde bir otoritesin?

“Ne zaman”

 • Blogunuza/web sitenize/yazmaya ne zaman başladınız?

“Nasıl”

 • Bu noktaya nasıl geldin?
 • Ziyaretçilerine nasıl yardımcı olabilirsin?
 • Seninle nasıl iletişime geçilebilir?

“Nerede”

 • İnsanlar sana nereden ulaşabilir?
 • Nerede oturuyorsun?
 • Nerelisin?
 • Nereye varmak istiyorsun?

“Kim”

 • Sen kimsin?
 • Bu blog kimler için yazıyorsun?
 • Bu içerikten kimler yararlanacak?
 • Kime yardım edebilirsin?

5N 1K formülünü kullanarak elde ettiğiniz soruları not aldığınızda, tüm stratejinizin önünüze konmuş olduğunu görürsünüz. Yalnızca hedef kitlenizle bağlantı kurmak için harika bir sayfa oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda neyi sunacağınıza dair net bir görüş verirsiniz ve herhangi bir şeyi dışarıda bırakıp bırakmadığınızı görmek daha kolay hale gelir.

Örnek hakkımda sayfaları:

“Hakkımda sayfası nasıl yazılır? (Örneklerle 2023)” üzerine bir yorum

Yorum yapın