Blog yazıyorsan bu 8 hatayı yapma!

Blog yazmak, insanların tutkularını sergilerken ekstra gelir elde etmenin de en popüler yollarından biri haline geldi.

Bloglama, son yıllarda önemli bir artış gösterdi ki, artık hemen hemen her konuda ciddi rekabetler söz konusu.

Bu nedenle, yeni blog yazarı olarak standartlarını yükseltmeli ve “başarılı bir blog yazma” fikrinin ardında yatan zorluğu anlamalısın!

Yazar notu: Sevgili okuyucu, daha önce de söylediğim gibi kimse sana ne yapman gerektiğini söyleyemez. Bu sebeple bundan sonraki kısmı sana zorla dayatmadığımı ve bu yazıyı okumama hakkın olduğunu söylüyorum. Karar senin!

Harika, demek devam etmeye karar verdin. Öyleyse öncelik olarak şu yazıları da okumanı tavsiye ederim:

Yeni bir blog yazarı olarak, alacağın sorumlulukların sayısı sieni bunaltabilir. “Doğru mu yapıyorum?” diye düşünüyor olabilirsin. Yahut “farklı bir şekilde ilerlemeli miyim?” ikilemi yolun her adımında karşına çıkıyor olabilir.

Bilgi ve deneyim eksikliği kendinden şüphe duymana neden olur ve sorunlarının çoğunu tetikleyen de budur.

Sana yardımcı olmak için bu gönderide, yeni bir blogger olarak düzenli olarak yapıyor olabileceğin en büyük 8 blog hatasını listeledim.

Dikkat et, notlarını al ve blogunu hemen geliştirmeye başladığından emin ol!

Blog yazıyorsan bu 8 hatayı yapma!

Sık yapılan blog yazma hataları

1- Belirli bir hedefin olmaması

Bir projenin başarılı olmasını bekliyorsan, hedefler belirlemen gerekir. Bir blog sadece bir proje değil, belirli bir yöne ihtiyaç duyan bir iştir. Birçok blogcu kesin hedefler belirlemede başarısız olur ve işte o zaman kaos başlar. Bir yol haritası olmadan, hedefe asla ulaşamazsınız.

Bu nedenle, blogunun istikrarını ve uzun vadeli performansını sağlamanın en iyi yolu, uzun vadeli hedeflere karar vermek ve bunları küçük parçalara bölmektir.

Hedefini belirle ve planına sadık kal.

2- Hedef kitlenin anlaşılamaması

Blog ortamında başarılı olmak istiyorsan, hitap ettiğin kitleyi iyi anlamak kesinlikle çok önemlidir. Sonuçta, bir blog belirli insanların belirli ihtiyaçları veya belirli sorunları çözmek için zaman harcadıkları bir yerdir.

Buradaki anahtar kelime “belirli”dir. Belirli bir kitleyi tatmin etmeye odaklanmazsan, içeriğinin düzeyi düşer ve blogunun performansını etkiler. Şimdi muhtemelen çoğu blogcunun neden başarısız olduğunu anlıyorsundur..

İnsanlara nasıl yaklaşacağınız konusunda katı ve verimli bir planınız olmalı.

3- Bilgi ve beceri eksikliği

Pek çok başarılı blogcu artık diğer insanlara nasıl başarılı bir blog yazacaklarını öğretmeye odaklanıyor. Bu “guruların” çoğu, bilgi ve becerilerin gerekliliği gibi birçok önemli gerçeği atlıyor.

Blogunu bir gecede başarılı yapmak için yutabileceğin sihirli bir hap yok. Gelişmek için bilgiye ve becerilere ihtiyacın olacak, bu nedenle aksini hayal etmek, zaman geçtikçe sadece kendine olan güvenini sabote eder.

4- Zayıf içerikler oluşturma

Blogunu farklı kılmak için kaliteli bilgiler sunan harika içerik geliştirmen gerekecek. Biliyorum, bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Ancak, paylaştığın bilgiler ortalamaysa insanları etkileyemezsin. Ele almayı seçtiğin konular daha önce milyonlarca kez tartışıldıysa, büyük sonuçlar bekleme.

İnsanlar kalabalığı takip etmeyen orijinal bloglar ararlar. Tutkuların belirginse, orijinal içgörüler ve farklı bir değer önerisiyle hedef kitleni şaşırtmanın yollarını bulabilirsin.

5- Pazarlama stratejisini geliştirmeme

Blogunu nasıl popüler hale getireceksin? Birçok blogcu, faaliyetlerine önceden planlama yapmadan başlar. Daha önce de belirttiğim gibi, özellikle hepimizin yüzleşmesi gereken büyük rekabet nedeniyle, kalabalığın arasından sıyrılmak her zamankinden daha zor.

Etkili bir pazarlama stratejisi blogunun başarısı için kesinlikle gereklidir. Bloguna yeni ziyaretçiler getirmek için kullanabileceğin bazı teknikler şunlardır:

  • İçeriğini arama motorları için optimize et. SEO’ya bağlı kal.
  • Sosyal medya hesapları oluştur ve çalışmalarını sürekli olarak paylaş.
  • Blogunun erişimini artırmak için tetikleyici öğeleri kullan.
  • Diğer blogcularla işbirliği yap ve backlink fırsatlarını değerlendir.
  • Ekstra ziyaretçi elde etmek için misafir yazarlık sunan bloglarda yararlan.

6- İlgi çekmeyen yazı başlıkları kullanma

Bir başlığın rolü, okuyucuları tıklamaya ikna etmek ve onlara ilham vermektir. Birçok acemi blogcu, iyi geliştirilmiş bir başlığın rolünü ve önemini anlayamaz, bu nedenle içeriklerini çok fazla düşünmeden yayınlarlar.

“Yeni Başlayanlar İçin Bloglama İpuçları” ile “Yeni Blogunuzu Geliştirmek için 5 Anlaşılır Strateji”

“Motivasyon Nasıl Kazanılır” ve “Motivasyon Temelleri: Zihniyetinizi Değiştirmenin 5 Yolu”

Farkı görebiliyor musun? Bir sonraki yazını yayınlamadan önce, ilgi çekici bir başlık bulduğundan emin ol.

7- Ziyaretçilerle etkileşim kurmama

Blogunu nasıl son derece popüler hale getirirsin?

İnsanların yazdıklarına aşık olmasını sağla. Onlara gerekli değeri ver ve kişisel yönünü göster.

Yapabileceğin en büyük hatalardan biri, seninle iletişime geçtiklerinde potansiyel takipçilerini görmezden gelmektir. Örneğin, bir gönderinle ilgili olumsuz bir yorum alırsan, derhal samimi bir şekilde yanıtlamalısın.

Sebep basit: Daha fazla insan, diğer insanların sorunlarını çözmekle ilgilenmediğini görürse, güvenilirlik ve profesyonellikten yoksun olduğunu anlayacak ve seninle bir daha asla uğraşmak istemeyecektir.

8- Performansı doğru şekilde ölçmemek

Bloglar, işletmelere çok benzer. Performansını sabit tutmak istiyorsan, web sitenin trafiğini tutarlı bir şekilde analiz etmen, temel performans göstergelerini ölçmen ve kullanıcılarının deneyimini ve nihayetinde blogunun trafiğini iyileştirecek en uygun çözümleri araman gerekir.

Analitik olmadan, tam olarak neyi yanlış yaptığını ve neyi doğru yaptığını asla bilemeyecek kaotik bir şekilde çalışıyor olacaksın. Duymadıysan, Google Analytics en büyük analiz platformudur ve ücretsiz olarak sunulur.

Blogunu tutarlı bir şekilde analiz ederek elde edeceğin bilgilerden bazıları şunlardır:

  1. Kitlenin hangi konuları tercih ettiğini anlayacaksın.
  2. İnsanların blogunu nasıl bulduğunu öğreneceksin. (sosyal medya, arama motorları vb.)
  3. Kullanıcıların blogunda nasıl gezinme eğiliminde olduğunu göreceksin.
  4. İnsanların blogundan ne sıklıkta çıktığını anlayacaksın.
  5. İnsanların gönderilerini okumak için harcadığı ortalama süreyi öğreneceksin..

Herkes bir blog açabilir, birkaç parça içerik oluşturabilir ve ardından arkasına yaslanıp rahatlayabilir.

Bununla birlikte, çok az sayıda blogcu, standartlarını yükseltmeye ve kaliteli içerik sunarak kalabalığın arasından sıyrılmaya gerçekten kararlıdır.

Bu alanda başarılı olmak için belirli hedefler belirlemeli, beklentilerini yüksek tutmalı, hatalarını düzeltmeli ve performansını sürekli iyileştirmelisin!

Bitti.

Yorum yapın

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanıyor.