2023 Yılı blog istatistikleri: Neler var neler!?

Kıymetli blog yazarları ve blog okuyucuları hepiniz bloğuma hoş geldiniz. Umarım yeni yıl hepiniz için “işte bu” dediğiniz yıl olur.

Bugün blog istatistikleri hakkında konuşacağız. Uzun ve titiz bir araştırmadan sonra, blog dünyasından en büyüleyici gerçekleri ve ayrıntıları derledim.

Son zamanlarda sıkça sorulan çok basit bir soruya cevap olabilecek bazı etkileyici blog istatistikleri topladım: 2021’de blog yazmak öldü mü?

Cevap oldukça kesin: HAYIR .

Bununla birlikte, 2021’deki en son verilerle yazıya başlıyoruz. Orhan Gencebay’ın da sorduğu üzre; Hazır mıyız arkadaşlar?

İçerik göster

2023 yılı aydınlatıcı blog istatistikleri.

2021 Yılı blog istatistikleri: Neler var neler!?
2023 Yılı blog istatistikleri: Neler var neler!?

2023’de kişisel veya farklı bir konuda blog açmaya değer mi diye düşünüyorsanız bu istatistikler size yardımcı olacaktır.

1. Mevcut web sitenize bir blog eklemek, trafiği %434’e kadar artırabilir.

Şirket bloglarının istatistiklerine göre, blogları olan sitelerde %434 daha fazla dizine eklenmiş sayfa var. Dizine eklenen sayfalar, bir web sitesinin bir arama motoru tarafından ziyaret edilen, analiz edilen ve web sayfaları listesine eklenen sayfalarının kümesidir.

Blog sayfası olmayan şirket web siteleri trafik kaybetmeye mahkum.

2. Görsel içeren blog makaleleri, yalnızca metin içeren makalelere göre %94 daha fazla görüntülenme ve paylaşıma sahiptir.

İnsanlar olarak beynimiz, görselleri metinden daha hızlı, daha kolay ve daha verimli bir şekilde yakalamak için tasarlanmıştır.

2021 blog istatistikleri, görseller için (%65) yalnızca metin için (%10-%20) elde ettiğimizden daha yüksek bir tutma oranına sahip olduğumuzu  gösterdi. Bu nedenle, içeriğinizin yanına alakalı görseller yerleştirmek, okuyucularınızın blog gönderilerinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca görseller, artan sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra arama motorlarından daha fazla trafik toplamanıza yardımcı olur.

3. 2020 yılında internette bulunan blog sayısı 600 milyonu aştı.

Tumblr kullanıcılarının en yüksek sayıyla (488.100.000 milyon blog) blog platformları arasında ilk sırayı alıyorWordPress, 77.8 milyondan fazla blog ile ikinci sırada geliyor. Wix, Orta, Joomla vb, yaklaşık ortalama 2.5 milyon bloga ev sahipliği yapıyorlar.

4. Blog yazarlarının %97’sinin blog etkileşimlerini artırmak için sosyal medyayı kullanıyor.

Blogcular neden bloglarını tanıtmak için sosyal medyaya akın ediyor?

Birincisi, sosyal medya platformları (Twitter, Facebook, vb.) , doğru yapılırsa bir bloga milyonlarca trafik çekebilecek büyük bir takipçi kitlesine sahiptir. İkincisi, blog yazarlarına, yorumlar aracılığıyla okuyuculardan ilk elden geri bildirim alma fırsatı sunarlar.

5. En az 2.000 kelimelik blog gönderileri, blog yazarlarının %55’i için güzel sonuçlar veriyor.

Bakınız: Blog yazısı uzunluğu ne kadar olmalı?

Bloglama istatistiklerine göre, daha kısa blog gönderilerinin daha iyi sonuçlar verdiği zamanlar vardı. Günümüzde okurlar, bir konunun esasını tam olarak açıklayan daha uzun içerik arıyorlar. 

Bu, daha kısa blog içeriğinin iyi performans göstermediği anlamına gelmez, ancak ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Bu şekilde, arama motorları içeriğinizi sıralama açısından tercih eder.

6. 2021 yılı blog istatistikleri, daha uzun blog gönderilerinin kısa olanlardan %77,2’ye kadar daha fazla gelen trafiğe sahip olduğunu gösterdi.

Bir konuyla ilgili 2000 kelimelik bir blog yazısı bir de 500 kelimelik başka bir blog yazısı ile sunulduğunu hayal edin.

İçeriğinizi oluştururken başvuracağınız kaynak olarak hangisine güvenirsiniz?

En güven verici daha uzun ve detaylı yazı olacaktır. Bu dolaylı olarak hem arama motorlarında sıranızı yükseltir hem de daha çok trafik çekmenizi sağlar.

7. Blog trafiği, kaliteli içerik sayesinde yaklaşık %2.000’e kadar yükselebilir.

Bu tür bir sonuç elde etmek için nasıl kaliteli içerik oluşturabilirsiniz?

Yeni başladıysanız içeriğinizin orijinal olması gerekir %100 intihal (alıntı kopya) içermemelidir. Ayrıca, güçlü ve büyüleyici başlıklara ihtiyacınız var. Ek olarak, içeriğinizin anlaşılması kolay, makul ve harekete geçirecek cevaplar sağlaması gerekir.

8. En başarılı blog başlıkları 6 ila 13 kelime arasında değişen başlıklardır.

Bakınız: Blog yazarları için 10 ipucu

2021 yılı blog istatisleri içerisinde dikkat çeken bir detay da yazı başlığıdır. Kural olarak, hedef kitlenizin dikkatini çekmek için başlığınızın kısa ve öz olması gerekir.

En iyi başlıklar sadece 8 kelime içerenlerdir. Ancak, 6-13 kelime aralığını koruyabilirseniz, blog gönderileriniz gayet iyi olacaktır. Bununla birlikte, blog başlığınıza daha fazla değer katmak için, başarılı bir başlığın en kritik unsurlarını içerdiğinden emin olmanız gerekir.

9. Ortalama bir blog yazısı 2.520 kelime uzunluğundadır.

Bir blog gönderisinin ortalama uzunluğu artmaya devam ediyor. Birkaç yıl önce, rakam 1.400 kelimeydi. 2021’de bu sayı 2.520 kelimeye yükseldi.

Artış, Google’ın sıralama açısından uzun biçimli blogları tercih etmesinden kaynaklanıyor olabilir. Sonuçta, okuyuculara daha derinlemesine bilgi veriyorlar.

10. Blogcuların yaklaşık %8’i ailelerini desteklemek için yeterli para kazanıyor.

Her üç blogcudan biri bloglarından para kazanmaya çalışıyor. Bununla birlikte, 2021 blog istatistiklerinde, %10’dan daha az blogcu ailelerini desteklemek için yeterli düzeyde kazanç sağlıyor. Sadece %0,6’lık blog yazarı yılda bir milyon doların üzerinde para kazanıyor.

Genel Blog İstatistikleri

1997’de Jorn Barger “web günlüğü (weblog)” tabirini icat etti. Bir yıl sonra, bugün bildiğimiz şekliyle ilk blog internette su yüzüne çıktı.

Bloglamadaki bu istatistiklerden sonra blogculuk dünyasında neler olduğuna bakalım.

11. 1999’da internette 23 blog vardı.

Blogculuğun öncüsü Justin Hall, 1994 yılında bloglara trendini başlattı. İlk başta oldukça yavaş ilerliyordu. Konsept yeniydi ve herhangi bir blog platformu yoktu. Bu durum, 1999’da Blogger ve LiveJournal gibi ilk bloglara sitelerinin piyasaya sürülmesiyle değişti.

2002’de bloglar için bir arama motoru olan Technorati başlatıldı ve bir yıl sonra internet ilk podcasting hizmeti olan Audio Blogger’ı aldı.

Blog oluşturma araçlarının sayısı arttıkça, giderek daha fazla insan kendi bloglarını oluşturdu. Sadece 6 yıl içerisinde, blogların sayısı (1999) 23’ten 50 milyona (2005) fırladı.

Rakamlar bugün ne diyor?

12. Bugün 600 milyondan fazla blog var.

2000’lerin sonlarında, blog dünyası hızla genişlemeye başladı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, 2005 yılında yaklaşık 50 milyon blog vardı. 2013 yılına gelindiğinde bu sayı üç katına çıkarak 152 milyona ulaştı.

Statista, Ocak 2020’de yalnızca Tumblr’da 488,1 milyon blog olduğunu bildirdi!

Peki, 2021’de kaç blog var ?

Blog istatistiklerine göre dünya çapında 600 milyon blog var.

Bu rakamlar, Tumblr’ın en fazla bloga (496 milyon) ev sahipliği yaptığını ve onu WordPress’in (70 milyon) takip ettiğini gösteriyor. Joomla yaklaşık 1,83 milyon bloga ev sahipliği yaparken, Drupal yaklaşık 1,1 milyon siteye güç sağlıyor.

13. Her gün yaklaşık 7,5 milyon blog yazısı oluşturuluyor.

Blogcular günde kaç yazı yayınlıyor? Cevap, 7.500.000‘dur.

Ancak, farklı blogcuların farklı bloglama alışkanlıklarına sahip olduğunu unutmayın. Sadece %1’lik dilim blogcular arasında gün boyu yazı yayınlarken, %3’lük dilim günde bir kez yazı yayınlıyor. Ayrıca, blogcuların %61’i haftada bir kez paylaşım yapıyor.

14. Blog yazarlarının tek bir blog yazısı yazması yaklaşık 3 saat 55 dakika sürer.

Blogcuların bir gönderiye harcadıkları süre her yıl artıyor gibi görünüyor.

2014 yılında blogcular yazım süreci için ortalama 2 saat 24 dakika harcarken 2015 yılında bu süre artarak 2 saat 35 dakikaya çıktı. 2017’de süre 40 dakika daha arttı. 2021’de ise yazma süresi 4 saate yaklaştı.

Google kaliteli içeriğe değer verir, bu da blogcuların neden gönderilerine daha fazla zaman harcadıklarını açıklar. Yazarların, okuyuculara mümkün olan en iyi değeri sunarak derinlemesine araştırma yapmaları gerekir.

15. Bloggerların %53,3’ü 21 ile 35 yaş aralığında.

Blogosferdeki insanların yarısından fazlası 21 ile 35 yaşları arasında. Blog topluluğunun %20,2’sini 20 yaşında veya daha genç olan blogcular oluşturuyor.

Blogcuların biraz daha düşük bir yüzdesi, %19,4, 36-50 yaş arası demografik gruba girerken, blogcu popülasyonunun en küçük kısmı, 51 yaş ve üstü (%7,1) blogcuları temsil ediyor.

Blog demografisindeki bu istatistiklerden bağımsız olarak, bugün her yaştan insan blog yazıyor. Bunun mükemmel bir örneği, İsveç’te ve dünya çapında bugünün en eski blog yazarı olarak tanınan Dagny Carlsson‘dur. Dagny şimdi 106 yaşında ve bir blogu var.

Cinsiyet söz konusu olduğunda, araştırmalar blog yazan erkek ve kadınların yüzdesinin neredeyse aynı olduğunu göstermiştir. Erkek blogcular, blog yazma nüfusunun %49,1’ini oluştururken, kadınlar kalan %50,9’unu temsil ediyor.

Artık kimin blog yazdığını gördüğümüze göre, bir blogun diğer tarafına, okuyuculara bir bakalım.

16. İnternet kullanıcılarının %77’si blog okuyor.

Çevrimiçi olarak bulacağınız blog okuyucularıyla ilgili istatistikler, özellikle okuyucu sayısı söz konusu olduğunda oldukça çok yönlüdür. Birçok web sayfasında bulacağınız istatistiklerden biri, internet kullanıcılarının %77’sinin blogları okumasıdır.

Bu istatistikle ilgili sorun, son on yılda değişmemiş olmasıdır. Araştırmanın bize düşen kısmını, yalnızca bu bilgi parçasının 2010’dan beri internette kabaca dolaştığını bulmak için yaptık.

Bu oranın yaklaşık on yılda değişmediğini gösteren herhangi bir blog okuyucu istatistiğine katılamıyoruz. 2010 yılında 480 milyon internet kullanıcısı varken, 2019 yılında bu sayı 4,1 milyara ulaştı.

Yani 2010’da internet kullanıcılarının %77’si bize 370 milyon blog okuyucusu verirken, 2019’da 3,1 milyara ulaştı.

Ne yazık ki, internette bu bilgiyi doğrulayacak hiçbir veri yok. Gerçek şu ki, blogları kaç kişinin okuduğundan emin olamayız.

17. Blog okuyucuları bir blog gönderisini okumak için yaklaşık 37 saniye harcarlar.

Doğru okudun!

37 saniye, okuyucuların bir blog gönderisini okumak için harcadıkları ortalama süredir. Ek olarak, okuyucuların %43’ü içeriği baştan sona okumak yerine gözden geçiriyor.

Blogcuların bir gönderi yazmaya harcadıkları zaman ile blog ziyaretçilerinin gönderiyi okumak için harcadıkları ortalama süre arasındaki denge eksikliğini görebiliriz. Bunun için herhangi bir istatistiğe ihtiyacımız yok, çünkü bloglar oluşturmak için çok fazla zaman ve enerji harcıyor ve çoğu zaman içerik çoğu okuyucudan kısa bir ziyaret alıyor.

Bununla birlikte, blogunuz için bilgilendirici ve ilgi çekici içerik oluşturmak için yeterince uzun ve sıkı çalışırsanız, ortalama ziyaret süresi pek önemli olmayacaktır. Hiç şüphesiz yazılarınızı okumak için 37 saniyeden fazla harcayacak sadık bir okuyucu kitleniz olacak.

Medium’a göre artık, yedi dakikalık bir okumaya dönüşen içerik, internet izleyicilerinden en fazla ilgiyi çekiyor. Bu nedenle, düzenli olarak blog okuyan ortalama bir kişi, dakikada yaklaşık 265 kelime okumalıdır. Bu mantığı takip edersek, yedi dakikalık bir blog yazısı yaklaşık 1.850 kelimeden oluşmalıdır.

İlginç olan, bu içerik uzunluğunun, Backlinko’nun Google’da bir milyondan fazla arama sonucunu analiz eden ve ilk sayfa sonuçlarının ortalama 1.890 kelimeye sahip olduğunu tespit eden 2016’daki araştırmasıyla eşleşmesidir.

Meraklılar için Blog İstatistikleri

Çoğunuz merak ediyordur: Blogcular 2021’de para kazanıyor mu?

Evet, cevap sizi şaşırtabilir.

18. Blogcuların %80’inden fazlası bloglarından asla 100$ bile kazanmıyor.

Blog yazarlığıyla ilgili sık sorulan sorulardan biri, blogcuların bundan istikrarlı bir gelir elde edip edemeyeceğidir. Bloglamanın faydalarından biri de finansal yönüdür, ancak herkes bloglardan para kazanamaz.

Bu nedenle, bu sorunun cevabını bulmak için 2012’den bir Blogging.org anketini okuduk. Çalışma 1000’den fazla blog yazarının yanıtlarına dayanıyordu ve blogcuların %81’inin blog yazmaktan asla 100 dolar bile kazanmadığını, yalnızca %8’inin ailelerini geçindirmek için yeterli para kazandığını gösterdi.

Blog yazmanın finansal yönünü keşfederken, bu blog platformunun büyümesini gösteren birçok WordPress istatistiklerinden birine rastladık. Blogging.org’dan yapılan anket, WordPress’in artık her gün 500.000 yeni gönderi ve 400.000 yeni yorum aldığını gösterdi. 2012’de öyleydi.

Bugün WordPress, ayda 70 milyon yeni gönderi ve 77 milyon yorum olduğunu bildiriyor, bu da günde 2,3 milyon yeni gönderi ve 2,5 milyon yorum anlamına geliyor. Kabul etmeliyiz ki, bu oldukça etkileyici.

Şimdi asıl konumuza ve bloggerların ortalama geliri ile ilgili blog istatistiklerine geri dönelim.

ProBlogger, Blogging.org’unkine benzer bir çalışma yaptı. 2012 yılına ait bu anketin sonuçlarına göre, katılımcıların %10’u blog yazmaktan hiçbir geliri olmadığını söylemiş. Ayrıca, blog yazarlarının %28’i günlük 0,30 dolardan az kazanç bildirdi ve tüm katılımcıların %58’i günde 3,5 dolardan az kazandıklarını söyledi. Son olarak, ankete katılanlar arasında en çok görüntülenen bloglara sahip olan blogcuların %4’ü ayda 10.000 dolar kazanıyordu.

Bu bulguları, blog yazarlarının gelirleri hakkında yakın zamanda yapılan bazı araştırmalarla karşılaştırmak istedik.

Blog Tyrant’tan bir 2018 araştırması bulduk. Araştırma yaklaşık 350 blogcuyu içeriyordu ve bize blog kazançları hakkında bilgi vermenin yanı sıra, en yaygın sorulardan biri olan blog yazmanın maliyetinin cevabını bulmamıza da yardımcı oldu. Buna birazdan değineceğiz ama önce bloggerların Blog Tyrant’a göre 2018’de ortalama ne kadar kazandıklarını görelim.

Sonuçlar , ankete katılan blog yazarlarının yaklaşık %70’inin blog yazarak hiç para kazanmadığını gösterdi. İkinci en büyük grup (%22,6) yılda 10.000 dolardan az kazandığını bildirirken, 10.000 doların üzerinde kazananlar %0,6 ila %2,5 aralığındaydı.

Peki, blogunuzdan para kazanabilir misiniz? Cevap evet, ancak blogunuza çok fazla zaman, enerji ve yaratıcılık ayırmanız gerekiyor.

Şimdi, blogların maliyeti ile ilgili vaat edilen blog istatistiklerine geçelim.

19. Blogcuların % 36,8’i bir blog başlatırken 100 dolardan fazla harcadı.

İşte blog yazarlarının bir blog başlatırken harcadıkları ortalama para miktarına dair bir fikir.

Blog Tyrant tarafından yapılan bir anket, 350 blog yazarının %36,8’inin bloglarını açarken 100 dolardan fazla harcadığını gösterdi. Marjinal olarak daha azı (%33,4) 20 ila 100 dolar bütçeli bir blog açmayı başardı. 20$ veya daha az bir yatırımla pozitif bir blog yatırım getirisi elde etmeyi umut edenlerin yüzdesi %12,9 iken, bir bloga hiç para yatırmayanların oranı biraz daha yüksekti (%16,9).

20. En kârlı blog, yıllık 500 milyon dolarlık geliriyle Huffington Post’tur.

Peki ya bir blog açarak kazanabileceğiniz para ne kadar olabilir? Şu anda en karlı blog Huffington Post’tur. Yılda 500 milyon dolar kazanıyor! İkinci sırada 45,5 milyon dolar ile Engadget yer alırken, Moz 44.9 milyon dolar ile üçüncü sırada yer alıyor.

Bitirirken

Bunlar en ilginç blog istatistikleri oldu. Artık bir blog açmanın maliyeti ve blog okuyucuları hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, daha da başarılı bir blog oluşturabileceğinizi umuyorum.

Ve bir blogunuz yoksa, bir tane açabilirsiniz.

Bir blog açmak, parasal teşviki olmasa bile heyecan verici ve çok keyifli bir faaliyettir. Konuları araştırmak, değerli içerik oluşturmak ve çevrimiçi bir ziyaretçi topluluğu oluşturmak, hayatınızı hayal ettiğinizden çok daha fazla zenginleştirebilir!

“2023 Yılı blog istatistikleri: Neler var neler!?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba. Emeğiniz için teşekkür ederim, elinize sağlık. Harika bir blog yazısı olmuş.
  Bilgilerin kaynaklarını da paylaşsaydınız çok daha güzel olabilirdi.

  Yanıtla
 2. Merhaba, harika bir yazı! İstatistiki verileri faydalı buldum.

  Blog okuyanlarla ilgili verinin 11 yıldır güncellenmiyor olması da ayrıca ilgimi çekti… Neden acaba? Bu konuda bir bilgi “artık kimse blog okumuyor” argümanının gerçekliğini anlamamıza yardım ederdi.

  İyilikle,

  Yıldız

  Yanıtla
  • Merhaba, çoook geç geri dönüş yaptığım için özür diliyorum. Uzun zamandır blogla ilgilenemiyorum.

   2021-2022 dönemine ait verileri derlemek için araştırmalar yaptığımda “kişisel bloglar” yerini şirket bloglarına bırakmış olarak görünüyor. Evet bloglar hala okunuyor ancak kişisel bloglar değil.

   Maalesef blog yayıncılığı pazarlama sektörünün pençesinde. Özellikle ülkemizde bilgi ve pazarlama amaçlı açılan bloglar daha çok okunuyor.

   Yanıtla
 3. Selam,

  Blogdan 100 dolar kazamayanlar listesinde ben başı çekiyor olabilirim.

  Hatta her yıl zarar ediyorum domain – host masrafı ile. 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın